Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tıpta Uzmanlık Sınavı Eğitim Konuları
#1
[Resim: logo.svg]
TUS, tıp fakültesi eğitimi içerisinde uzmanlık eğitiminin olmaması sebebiyle tıp alanında uzmanlık eğitimi almak isteyenlere yapılan bir sınavdır. TUS eğitimi, Tıpta Uzmanlık Sınavı’nın yaygın olarak kullanılan kısaltılmış halidir. TUS ’un bir diğer açılımı ise Tıpta Uzmanlık Eğitimine giriş sınavıdır. Her iki açılım da genel olarak kullanılmaktadır. Tıp fakültesi eğitimini alarak alanında uzman olmak isteyenlere yapılan TUS, Türkiye’deki en zor sınavlardan biri olarak bilinmektedir. 
 
Tıpta Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı olarak bilinen TUS sınavı Tıp Fakültesi öğrencilerinin uzmanlık eğitimi alabilmeleri için girdikleri branş seçme sınavıdır. Uzmanlık yapmak isteyen tıp öğrencileri bu sınava mutlaka girmeleri gerekmektedir. TUS sınavı ülkemizde yılda iki gez gerçekleşmektedir. Her yıl eylül ve nisan aylarında Ankara, İstanbul ve İzmir illerinde yapılmaktadır. 
 
Tıpta Uzmanlık Sınavı iki farklı oturumdan oluşmaktadır. Bu sınava giren öğrenciler sabah oturumunda temel bilimler sınavından sorumlu olurlar. Öğleden sonraki sınav ise klinik bilimleri sınavıdır. Bu iki sınavda da farklı tus konuları yer almaktadır. Temel Bilimler ve Klinik Bilimler soruları toplamda 240 sorudan oluşmaktadır. Temel Bilimler sınavında 120 soru, Klinik Bilimleri Sınavında 120 soru yer almaktadır. Her bir oturum için 150 dakika verilmektedir. 
 
Toplamda öğrenciler 240 soruyu 300 dakika da cevaplamaları gerekmektedir. Tıpta Uzmanlık Sınavına genel olarak Tıp Fakültesi mezunu olan her hekimin girme hakkı bulunmaktadır. Intern doktorlar dahil olmak üzere de Tıp Fakültesi öğrencileri bu sınava girme hakkına sahip olurlar. Fakat bu kişiler tercih verme hakkını fakülteyi bitirdiklerinden sonra kazanabilirler. Ayrıca eczacılık, biyoloji, kimya, veterinerlik ya da tıbbi biyoloji öğrencileri ve ya mezunları TUS’a girebilme haklarına sahiptir. 
 
https://medimaks.com/
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi