Konuyu Değerlendir
  • 0 Oy - 0 Ortalama
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tiny House Türkiye İstanbul
#1
Sadeleşmeyi ve öze dönüşü simgeleyen bu tiny house evler, size sahip olduklarınızla yetinmeyi hatırlatıp gereğinden fazla tüketme alışkanlıklarınızdan kurtulmanıza yardımcı olarak sizi yük taşıma derdinden de kurtarıyor. Üstelik mobil modellerden birini tercih etmeniz durumunda, kalabalıktan uzak, istediğiniz bir noktaya mevsimlik olarak yerleşme şansınız olduğunu da unutmayın. En açık haliyle tiny house modelleri minimalist prensiplerle tasarlanan ve akıllı mobilyalarla döşenen küçük evler olarak tanımlayabiliriz. Tercihinize göre karavanla çekebileceğiniz mobil ya da yerleşmek istediğiniz nokta için sabit olabilme seçeneklerine sahip ortalama 20 metrekarelik bu küçük evler, kısıtlı alana sahip olmalarıyla elinizde olanla yetinmenin önemini de hatırlatıyor.
 
Tiny house evler ile günümüzde emlak fiyatları özellikle büyük şehirlerde inanılmaz yüksek, yeşil alanlarlar az ve milyonlarca insan birbirlerinden sadece bir iki metre mesafe arayla yaşamak zorunda. Buna rağmen ev alımına muazzam bir talep mevcut. Küçük ve işlevsel evlere karşı olan ilgi uzun süredir var olmasına rağmen 2008 ekonomik krizi ile birlikte bu akım önemli bir popülerlik yakaladı ve küçük evlere olan bu ilginin adını konulmuş oldu. Her zaman daha fazla tüketmeye odaklanmış mevcut ekonomik sisteme karşı bir protesto hareketi olan tiny house akımı daha az ile yetinmeyi, daha az kaynak tüketmeyi, doğayla daha içiçe bir yaşamı hedefliyor. Yani akımın temel dayanağı bizim de yazılarımızla ele aldığımız minimalizm ve sürdürülebilir yaşam diyebiliriz. Tiny house daha fazlasını hedefleyip kendini tüketmek yerine daha azıyla nasıl mutlu oluruz demek.
 
Hep daha fazlasını tüketmeye alıştığımız bugünlerde ekonomik sisteme bir başkaldırı niteliğindeki bu küçük evler, doğayla iç içe olmanın güzelliğini, daha az kaynak tüketmenin önemini ve akıllı mimarileriyle de sürdürülebilirliğin mümkün olduğunu gözler önüne seriyor. Tiny house felsefesi, çevre dostu olma ve sürdürülebilir yaşam felsefesinden hareket ettiğinden, yapımında mümkün olduğunca doğal, geri dönüştürülebilir malzemeler tercih ediliyor. Özellikle taşınabilir küçük evlerde ağırlık şartı olduğundan ahşap gibi hafif malzemeler tercih edilirken, sabit küçük evlerde taş gibi malzemeler de tercih edilebiliyor. 
 
Son dönemde oldukça popüler olan tiny house kelime anlamıyla küçük ev demek. Yani 10 ila 30 metrekare arasında tasarlanan özel evleri ifade ediyor. Aslında birçok kişi tarafından bir ev olarak değil, bir yaşam biçimi olarak bakılıyor. Küçük ancak daha kullanışlı bir yaşam alanı yaratmasıyla avantaj sağlayan küçük evler, tüm dünyada ilgi görüyor. Birçok farklı boyut ve şekilde inşa edilebiliyor.
 
Bu akım ilk olarak 2008 yılında ABD’de yaşanan krizle birlikte yayılmaya başladı. İnsanlar daha uygun konut arayışı ile birlikte daha sade bir yaşam anlayışını benimseyerek tiny house evlere yöneldiler. Türkiye’de de son 5 yıl içerisinde yaygınlaşmaya başlayan bu evleri kolaylıkla satın alabilir, kendinize ait imarlı, imarsız arsa ya da bahçede yaşayabilirsiniz. Çünkü Tiny House sabit de olabileceği gibi tekerlekli de olabiliyor.
 
Tiny house evler aynı zamanda hem ekonomik hem de çevreci bir seçenek olduğu için sürdürülebilir yaşamı teşvik etmekle birlikte deprem açısından düşünüldüğünde de güven veriyor. Dolayısıyla deprem kuşağında yer alan bir ülkede yer almamız, küçük evlere olan ilgiliyi zamanla daha çok artırabilir. Bu evlerde yaşamak için ilk yapmanız gereken şeylerden biri gereksiz eşyalardan kurtulmak olmalı çünkü eski eşyalarınızı bu eve sığdırabilmenizin imkanı yok. Ancak bir evde neye ihtiyacınız varsa bu küçük evlerde de bulabilirsiniz.
 
Tiny house evler ile günümüzde emlak fiyatlarının özellikle büyük şehirlerde inanılmaz yükselişi, yeşilden uzak apartman hayatı, yoğun iş temposu ve yorucu kent hayatı gibi faktörlerin insanlarda oluşturduğu kaçma ve uzaklaşma ihtiyacının da etkisiyle bu akıma ilginin oldukça yükseldiği söylenebilir. Hayal ettiğiniz konforu sunacak küçük evinize kavuşmak altyapı kurulumu gibi sebeplerle ilk başta maliyetli gibi görünse de yenilikçi ve akıllı bu tiny house evler uzun vadede sizi büyük harcamalardan kurtaracak pek çok çevreci çözümü de beraberinde getiriyor. Genel olarak depreme daha dayanıklı olan bu küçük yapılar, fiyat olarak herhangi bir evden oldukça uygun olma özelliğine de sahip.
Bul
Alıntı


Foruma Git:


Bu konuyu görüntüleyen kullanıcı(lar): 1 Ziyaretçi